Відповідно до плану роботи Луганського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти 18 квітня 2019 року на базі середня загальноосвітня школа І–ІІІ ступенів № 20 міста Сєвєродонецька Луганської області була проведена обласна науково-практична конференція «Актуальні питання військово-патріотичного виховання в умовах сьогодення».

 

Конференція проводилась із метою поширення кращого педагогічного досвіду з військово-патріотичного виховання учнівської молоді Луганщини, а також задля визначення нових підходів у формуванні в дітей і молоді громадянського ставлення до суспільних процесів, що відбуваються наразі в Україні.

У роботі заходу взяли участь Тетяна Поскрякова, начальник відділу професійної освіти та науки Департаменту освіти і науки ЛОДА; Ольга Касьянова, заступник директора з наукової роботи Луганського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, доцент; Юрій Волков, начальник групи з питань гуманітарної допомоги Об’єднаного центру Цивільно-військового співробітництва штабу оперативно-тактичного угрупування «ПІВНІЧ»; Олексій Сіроштан, заступник військового комісара Луганського обласного військового комісаріату, полковник; Олександр Борисов, заступник командира батальйону по роботі з особовим складом військової частини 3035 Національної Гвардії України, капітан; Сергій Хмелюк, офіцер (психолог) стрілецького батальйону військової частини 3035 Національної Гвардії України, капітан; Тетяна Погукай, представник громадської організації «Громадянський Корпус» у Луганській області, полковник міліції; Світлана Боровкова, представник громадської організації «Громадянський Корпус» у Луганській області; науковці й методисти кафедр інституту, заступники директорів з навчально-виховної роботи, педагоги-організатори, керівники методичних об’єднань і вчителі, які викладають предмет «Захист Вітчизни», керівники методичних об’єднань учителів історії та вчителі історії закладів загальної середньої освіти, військовослужбовці збройних сил України та Національної гвардії України, співробітники Державної прикордонної служби та Національної поліції України, переможці обласного конкурсу «Чому я поважаю професію військового – 2019».

Урочисте відкриття заходу розпочалось із привітання Тетяни Поскрякової та Ольги Касьянової, які наголосили на тому, що пріоритетним завданням сьогодні залишається визначення стратегії виховання учнівської молоді, забезпечуючи активну участь майбутніх громадян у збереженні безпеки держави.

На пленарному засіданні виступив Юрій Волков з доповіддю «Основи організації військово-патріотичного виховання учнівської молоді військовослужбовцями цивільно-військового співробітництва Збройних Сил України» і Олексій Сіроштан, який розповів про призов на строкову службу – 2019 та дав коротку характеристику стану патріотичної свідомості молоді Луганської області.

Важливе місце в системі військо-патріотичного виховання молоді посідають конкурси учнівської творчості, серед яких один з найтрадиційніших – «Чому я поважаю професію військового». Церемонія нагородження переможців обласного конкурсу учнівської творчості серед учнів 3–11 класів закладів загальної середньої та професійно-технічної освіти регіону відбулась за такими номінаціями: «Малюнок» та «Вірш» (серед учнів 3–4 класів); «Презентація» та «Нарис до стіннівки» (серед учнів 5–8 класів); «Відеосюжет» та «Твір-роздум» (серед учнів 9–11 класів). Учасники конференції та гості були приємно вражені творчими здобутками учасників конкурсу.

Після урочистої частини захід продовжився роботою чотирьох секцій:

  • Секція «Формування ефективної та дієздатної команди педагогів й учнів для підготовки рою до участі у всеукраїнській дитячо-юнацькій військово-патріотичній грі «Сокіл» («Джура») для заступників директорів з навчально-виховної роботи і педагогів-організаторів закладів загальної середньої освіти (керівники: Лариса Михайлова, завідувач кафедри управління освітою Луганського ОІППО, кандидат педагогічних наук, доцент; Ганна Голеніщева, методист кафедри управління освітою Луганського ОІППО; Сергій Хмелюк, офіцер (психолог) стрілецького батальйону військової частини 3035 Національної Гвардії України, капітан).

Під час роботи секції учасники обговорили питання організації Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура») в закладі освіти разом з Ганною Голеніщевою, яка акцентувала увагу на ролі заступника директора у формуванні ефективної та дієздатної команди для організації гри. Капітан Сергій Хмелюк провів для присутніх тренінгові вправи з командоутворення. Він розповів про те, що командоутворення – це перш за все розуміння, що таке команда, для якої важливим є спільний розподіл обов’язків і самомотивація.

  • Секція «Військово-професійна орієнтація молоді – ключовий напрям національно-патріотичного виховання» для керівників методичних об’єднань та вчителів, які викладають предмет «Захист Вітчизни» у закладах загальної середньої освіти (керівники: Оксана Пагава, завідувач кафедри педагогіки та психології Луганського ОІППО, кандидат психологічних наук; Геннадій Малашенко, методист кафедри педагогіки та психології Луганського ОІППО).

З початком конфлікту на Сході України постала нагальна потреба у професійному війську. Зараз професія військового є дуже актуальною, адже в країні триває антитерористична операція. Професія військового висуває до особистості певні вимоги: бути справжнім патріотом, відважною, дисциплінованою  людиною, любити свою державу, проявляти відданість та вірність своєму конституційному обов’язку. Ці та інші питання обговорювалися впродовж роботи секції.

До роботи були залучені: заступник військового комісара Луганського обласного військового комісаріату Сергій Сіроштан, заступник командира роти по роботі з особовим складом  в/ч 3035 Олексій Котелевець, начальник центру комплектування Державної прикордонної служби України у Луганській області Володимир Пліченко, проректор Луганського державного унiверситету внутрiшнiх справ імені Е. О. Дідоренка В’ячеслав Кім, офіцер-вихователь комунального закладу «Луганський обласний ліцей-інтернат з посиленою військово-фізичною підготовкою «Кадетський корпус імені героїв Молодої гвардії» Костянтин Вощаний, учитель історії та предмета «Захист Вітчизни» КНВК «Рубіжанський ліцей», фіналіст третього туру всеукраїнського конкурсу «Вчитель року – 2019» Володимир Воронцов.

  • Секція «Формування громадянської свідомості особистості в процесі вивчення історії становлення української державності» для керівників методичних об’єднань учителів історії, учителів історії закладів загальної середньої освіти (керівники: Олена Короткова, завідувач кафедри соціально-гуманітарних дисциплін та методики їх викладання Луганського ОІППО, кандидат історичних наук, доцент; Ірина Хайло, методист кафедри соціально-гуманітарних дисциплін та методики їх викладання Луганського ОІППО).

Разом з педагогами науковці дискутували з питань формування громадянської свідомості як головної складової національно-патріотичного виховання учнівської молоді»; військово-патріотичного виховання молодого покоління відповідно до викликів сучасності; формування свідомого громадянина України активними формами виховних заходів та роботи медіагуртків.

До роботи секції долучився Олександр Вдовін, учитель Нижньодуванського закладу загальної середньої освіти І–ІІІ ступенів Нижньодуванської селищної ради Сватівського району Луганської області, який репрезентував власний досвід роботи з елементами гри на тему «Як зробити історію цікавою. Гра як прийом навчальної діяльності: теоретичні та практичні аспекти».

  • Секція «Військово-патріотичне виховання дітей та учнівської молоді» для переможців обласного конкурсу «Чому я поважаю професію військового», представників дитячих об’єднань освітніх закладів Луганської області (керівники: Світлана Лазарєва, методист кафедри управління освітою Луганського ОІППО; Світлана Тарасенко, офіцер групи з питань гуманітарної допомоги Об’єднаного центру Цивільно-військового співробітництва штабу оперативно-тактичного угрупування «ПІВНІЧ»; Діана Чертова, офіцер Об’єднаного центру Цивільно-військового співробітництва штабу ОТУ «ПІВНІЧ»; Тарас Прихотько, офіцер інформаційно-аналітичної групи Об’єднаного центру Цивільно-військового співробітництва штабу ОТУ «ПІВНІЧ»).

На секції були підбиті підсумки п’ятого обласного конкурсу учнівської творчості  «Чому я поважаю професію військового», у якому взяли  участь 183 учня (обласний етап) закладів освіти Луганської області. Військовослужбовці щороку виступають гостями секції, але цього разу вони були не глядачами, а учасниками. Офіцери об’єднаного центру  ЦВС ОТУ «ПІВНІЧ» Світлана Тарасенко, Діана Чертова, Тарас Прихотько та начальник групи з питань гуманітарної допомоги Об’єднаного центру Цивільно-військового співробітництва штабу оперативно-тактичного угрупування «Північ» Юрій Волков взяли активну участь в обговоренні питання чи є патріотизм суспільною та особистісною цінністю для сучасної молоді. Разом з учнями керівники створювали та представляли портрет патріота України.

Підсумком роботи обласної конференції стало ухвалення резолюції, у якій були окреслені питання військово-патріотичного виховання, формування в молоді почуття патріотизму та громадянських якостей, розв’язання яких є першочерговими для педагогічних працівників Луганщини.

Програму конференції можна завантажити за посиланням...